sobota, 9 marca 2024

Domowa przyprawa do piernika.

 


 

 

Składniki :

1 łyżka mielonego cynamonu ( najlepiej cejlońskiego )
1 łyżeczka mielonych goździków
1 łyżeczka mielonego kardamonu
1 łyżeczka mielonego imbiru
1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1 gwiazdka anyżu 

Sposób wykonania :

  Gwiazdkę anyżu zmiel w młynku do kawy lub utłuc dokładnie w moździerzu. Wszystkie przyprawy wymieszaj dokładnie. Gotowe !

 Najlepiej przyprawę od razu zużyć, przygotować tyle ile nam potrzeba. Świeżo przygotowana ma najwięcej aromatu. Z tej porcji wyjdzie nam akurat przyprawy na 1 średni piernik. Jeśli jest je za dużo możemy ją przesypać do słoiczka. Słoik szczelnie zamykamy wieczkiem i przechowujemy w ciemnym miejscu. 

 Przyprawę najlepiej przygotować z całych przypraw, czyli kupić laski cynamonu, całe goździki, całe nasiona kardamonu itd. i zmielić je w młynku do kawy lub dokładnie utłuc w moździerzu. Całe przyprawy dobrze jest najpierw utłuc w moździerzu, a następnie już nieco rozdrobnione zmielić w młynku. Zakupione mielone przyprawy nie są już tak aromatyczne, ponieważ przechodzą cały proces pakowania itp. Następnie leżą miesiącami na sklepowych półkach. Mielone przyprawy ze sklepu mogą ponadto zawierać np. zboża zawierające gluten, soję , jaja, mleko ( łącznie z laktozą ), sezam, seler, orzeszki ziemne itp. Domowa przyprawa zawiera tylko to, co nam potrzebne i jest bardziej aromatyczna !  

 Rada : Anyż możemy zmielić w całości lub tylko ziarenka.

 

Tak wygląda gotowa przyprawa.

 


 

 Życzę udanych wypieków ! 

 

   

1 komentarz:

  1. Thank you for the consistent quality and relevance of your content.

    OdpowiedzUsuń