środa, 15 maja 2019

Domowy smalec do smarowania chleba.
Składniki :                        na 0,5 l słoiczek
około 70 dkg świeżej słoniny
twoje ulubione zioła, przyprawy
Sposób wykonania :
 Słoninę mielimy w maszynce do mielenia na dużych oczkach ( można też drobno pokroić nożem ). Wkładamy do rondla lub patelni najlepiej z kamienną powłoką , wtedy nic nam się nie będzie przypalać. Słoninę topimy na najmniejszym ogniu przez około 1 godzinę , do momentu, aż przestanie się pienić, puszczać bąbelki powietrza. Pamiętajmy, aby od czasu do czasu zamieszać drewnianą łyżką , zwłaszcza na początku. Następnie zdejmujemy z ognia, odstawiamy, aby smalec lekko przestygł. Ciepły smalec przecedzamy przez metalowe gęste sitko do słoiczka lub kamionkowego garnuszka ( o pojemności około 0,5 l ). Skwarków nie wyrzucajmy, możemy je użyć w kuchni np. do pierogów ruskich. Gdy nasz smalec będzie miał konsystencję pół płynną możemy do niego dodać nasze ulubione przyprawy np. majeranek, mieloną kurkumę z pieprzem, mieloną czerwoną paprykę itp. Kurkuma zabarwi nasz smalec na lekko żółty kolor, natomiast papryka na jasno czerwony. Ważne jest, aby podczas dodawania przypraw smalec miał już dość gęstą konsystencję, bo inaczej przyprawy opadną na samo dno słoika. Gotowy smalec przechowujemy w przykrytym słoiczku lub garnuszku w lodówce. Możemy go tak przechowywać nawet przez 2 miesiące. Smalec wyjęty z lodówki jest miękki i doskonale rozsmarowuje się na chlebku. Smalec to naturalny zwierzęcy tłuszcz, jest dużo zdrowszy niż wszystkie margaryny do smarowania chleba !!! Ja smaruję tylko nim, margaryn nie kupuję już od kilku lat. Polecam ten przepis ! :)


 
Najlepiej topić słoninę w naczyniach z powłoką kamiennąCzas topienia to około 1 godzinyDo smalczyku możesz dodać swoje ulubione zioła, przyprawy                             Życzę smacznego !


 

5 komentarzy:

  1. Ale bym zjadła teraz taki smalec:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takiego smalcu nie kupi się w sklepie. Najlepszy oczywiscie domowy

    OdpowiedzUsuń
  3. W sklepie to nie ma szans na taki pyszny i cudownie pachnący smalec. Taki smalec możemy też zrobić sobie do smażenia potraw, nie musimy kupować w sklepie.

    OdpowiedzUsuń