poniedziałek, 7 kwietnia 2025

Co zrobić, aby łatwiej obrać jajka ze skorupek.

 


 

 

  Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz gotować jajka :  Jajka przeznaczone do gotowania powinny mieć temperaturę pokojową. Dlatego lepiej nie wyciągać ich w ostatniej chwili z lodówki, tylko pomyśleć o tym godzinę wcześniej. Jeśli nie udało się tego zrobić, warto je ocieplić, zanurzając na kilka minut w ciepłej wodzie. Dzięki temu unikniemy pękania skorupek podczas gotowania. Ważna jest też świeżość jajek. Świeże jajka zawsze gorzej jest obrać ze skorupek, dlatego do gotowania wybierajmy jajka, które mają więcej niż 7 dni od zniesienia ich przez kurę . Sprawdzonym trikiem, na to by jajka dobrze się obierały po ugotowaniu ze skorupek, jest dodanie do gotującej się wody soku z cytryny lub octu ( najlepiej jabłkowego ). Wystarczy 1 łyżka stołowa na 1 l wody. Po ugotowaniu jajka dobrze jest natychmiast przełożyć do zimnej wody, co powoduje kurczenie się białka i ułatwia obieranie. Sok z cytryny lub ocet obniża pH białka, co pomaga rozluźnić błonę między skorupką a jajkiem, dlatego jajka łatwiej nam będzie obrać ze skorupek.  Ilość octu dodana do wody jest na tyle mała, że nie wpływa na smak ugotowanych jajek. Można spokojnie używać tej metody bez obawy o zmianę smaku jajek. Ocet oraz sok z cytryny zapobiega też pękaniu skorupek jaj podczas gotowaniaDodawanie octu lub soku z cytryny do wody, w której gotują się jajka na twardo, jest popularną metodą zapobiegania pękaniu skorupek i utrzymania białka wewnątrz jajka w przypadku, gdy skorupka jednak pęknie.

 


 

 

    Życzę smacznego ! 

 

 

środa, 5 marca 2025

Farsz na pierogi ( tradycyjny ).

 


 

 

Składniki :

50 dkg ugotowanych ziemniaków
40 dkg białego tłustego sera
1 duża cebula
2 łyżki masła
sól
świeżo zmielony pieprz
natka pietruszki ( opcjonalnie )

Sposób wykonania :

 Obrane ziemniaki ugotuj do miękkości w osolonej wodzie. Następnie odcedź, odstaw do wystudzenia. Ziemniaki i ser zmiel w maszynce na najdrobniejszym sitku. Pokrojoną w drobną kostkę cebulę usmaż na złoty kolor na maśle w patelni. Usmażoną i nieco przestudzoną cebulkę dodaj do zmielonych ziemniaków i sera. Dopraw do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Dodaj też posiekaną drobno natkę pietruszki. Całość dokładnie wymieszaj łyżką . Przygotowanym farszem nadziej ciasto na pierogi. 

 

   Życzę smacznego !

 


 



wtorek, 4 marca 2025

Najlepsze ciasto na pierogi.

 


 

  

Składniki :

50 dkg mąki pszennej
2 żółtka
5 dkg masła
250 ml gorącej wody
szczypta soli

Sposób wykonania :

 Mąkę przesiej do większej miski przez sitko. Dodaj sól, żółtka, roztopione masło, wymieszaj drewnianą łyżką . Na końcu wlej gorącą wodę , całość dokładnie wymieszaj najpierw łyżką , a następnie zagnieć ciasto ręką na jednolitą konsystencję . Ciasto owiń w folię i odstaw na 10-15 minut. Następnie podziel ciasto na dwie części. Jedną część zawiń w folię , a drugą rozwałkuj na stolicy podsypując od czasu do czasu niewielką ilością mąki. Rozwałkuj tak jak zwykle wałkujesz ciasto na pierogi. Ciasto z tego przepisu jest elastyczne, dobrze pierogi się skleja, nie lepi się do rąk, stolnicy lub wałka. Po ugotowaniu pierogi są smaczne, nie są twarde i nie sklejają się zbyt szybko. Do wody w której gotować będziemy pierogi warto dodać trochę oleju, w ten sposób ograniczymy sklejanie się pierogów po ugotowaniu do minimum.

 Polecam ten przepis !

 

       Życzę smacznego !

 


 

 

 

wtorek, 25 lutego 2025

Oponki serowe.

 


 

 Oponki przygotowane według tego przepisu są puszyste i smaczne.

 

 Składniki :

3 i 1/2 szklanki mąki pszennej

50 dkg białego sera mielonego ( ja użyłem serka Bieluch ) 

1/2 szklanki cukru

3 całe jajka

2 łyżki śmietany 18 %

1 łyżka spirytusu

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

Dodatkowo przygotuj :

smalec lub olej do smażenia

cukier puder do dekoracji 

Sposób wykonania : 

 Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia, przesiej przez sitko do większej miski. Dodaj pozostałe składniki, wymieszaj, zagnieć ciasto na jednolitą konsystencję . Na mocno posypaną mąką stolnicę wyłóż ciasto, rozwałkuj na grubość 1-1,5 cm. Od czasu do czasu podsyp ciasto mąką , aby nie przykleiło się do stolnicy lub wałka. Szklanką wykrawaj krążki, a następnie w każdym krążku wykrój małą dziurkę na środku. W rondelku ( najlepiej z grubym dnem ) rozgrzej tłuszcz do temperatury 170-180 C. Na gorący tłuszcz wkładaj po kilka ciasteczek. Smaż z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku kuchennym. Gdy oponki trochę wystygną oprósz je cukrem pudrem.

 

Rada :

 Gdyby ciasto było zbyt rzadkie można dodać trochę więcej mąki.

 

      Smacznego ! 

 


 

 

 

poniedziałek, 17 lutego 2025

W jakiej temperaturze smażyć pączki, oponki, faworki.

 

Domowe pączusie są najlepsze.

 

 

 W głębokiej patelni lub rondelku najlepiej z grubym dnem roztapiamy tłuszcz. Najlepiej olej rzepakowy, smalec wieprzowy, a najlepszy będzie smalec gęsi. Tłuszcz rozgrzewamy do temperatury 170 - 180 C. Zbyt niska temperatura spowoduje, że pączek będzie nasiąkał tłuszczem. Zbyt wysoka sprawi, że pączki będą się palić, a w środku będą surowe. Ciasto wrzucone do tłuszczu powinno od razu się smażyć. Gdy nie mamy termometru temperaturę tłuszczu możemy sprawdzić poprzez wrzucenie kawałka surowego ciasta do tłuszczu. Jeśli ciasto od razu zaczyna się smażyć to temperatura jest odpowiednia, jeśli natomiast opadnie na dno i tam pozostaje, to temperatura jest jeszcze za niska. Temperaturę tłuszczu należy kontrolować przez cały czas, gdyż smażące się ciasto ją obniża. 

 

 

    Życzę smacznego !