wtorek, 10 marca 2020

Alkoholowy płyn do dezynfekcji ( niszczy bakterie, wirusy ).







Składniki :
500 ml spirytusu 96 %
200 ml przegotowanej zimnej wody

  lub
500 ml spirytusu 95 %
195 ml zimnej przegotowanej wody

Sposób wykonania :
 Przygotowanie takiego płynu jest bardzo proste. Należy się zaopatrzyć w spirytus rektyfikowany. W sklepach dostępne są dwa rodzaje, spirytus o stężeniu 96% i spirytus o stężeniu 95%. Aby rozcieńczyć 500 ml spirytusu 96% ,należy go wymieszać z 200 ml wody. W ten sposób otrzymamy około 686 ml roztworu 70%. Natomiast, aby rozcieńczyć 500 ml spirytusu 95% , należy go wymieszać z 195 ml wody. W ten sposób otrzymamy około 679 ml roztworu 70% . Do spryskiwacza  najlepiej litrowego wlej wodę , a następnie alkohol. Zakręcić i wstrząsnąć mocno kilka razy spryskiwaczem w celu zmieszania się składników. Po wystudzeniu mieszanina jest gotowa do użytku.

                                     Jak odkazić powierzchnie twarde?
 Spryskaj sporządzonym płynem kuchenne blaty robocze, uchwyty szafek, klamki w drzwiach i włączniki prądu. Pozostawić na 1 minutę. Następnie wytrzeć do sucha czystą ściereczką lub papierowym ręcznikiem, zużyty papierowy ręcznik wyrzucić do kosza.

 
                                       Jako płyn do dezynfekcji rąk :
 Tym samym roztworem alkoholu można dezynfekować dłonie. Spryskujemy nim dłonie i czekamy minutę. Taki płyn odkażający przyda się w podróży, drodze do pracy lub szkoły. Wystarczy przelać płyn do małej buteleczki z atomizerem i mieć go zawsze przy sobie.


                                      Skuteczność takiego płynu : 
 Odpowiednio wysokie stężenie alkoholu dezaktywuje wirusy i bakterie. Jak do tego dochodzi? Błona komórkowa bakterii lub osłonka lipidowa wirusa w zetknięciu z mocnym alkoholem ulega przerwaniu. Alkohol przedostając się do wnętrza, powoduje denaturację ( trwałe uszkodzenie ) białek wewnątrz bakterii bądź wirusa.

                                                   Rada :
 Nie warto przygotowywać silniejszego roztworu ( powyżej 70 % ), ponieważ alkohol w wyższym stężeniu podrażni skórę dłoni. Dlatego do dezynfekcji zwłaszcza dłoni nie używajmy spirytusu nierozcieńczonego !

 Roztwór alkoholowy o stężeniu 70%  jest używany do dezynfekcji w służbie zdrowia ( szpitale, gabinety lekarskie itp. ).

 Spirytus jest bardzo skuteczny w walce z bakteriami i wirusami. Jego sprzedaż do Japonii w ostatnich miesiącach w związku z korona wirusem wzrosła ponad dwukrotnie. Japończycy zaufali polskiemu spirytusowi , bo jest on bardzo wysokiej jakości.






  Nie dajmy pokonać się wirusom i bakteriom !

    

2 komentarze:

  1. Dezynfekować trzeba również klamki, poręcze, wszystko to czego dotykamy najczęściej. Można też zastanowić się nad montażem takich klamek https://fam-to.pl/pl/9676-2/ posiadających specjalną powłokę antybakteryjną. Substancja czynna jest zmieszana z farbą proszkową, dzięki temu zachowuje trwałość na lata. Taką powłokę można zastosować na wszystkich powierzchniach które można pomalować.

    OdpowiedzUsuń