piątek, 3 października 2014

Jak suszyć i przechowywać zioła.

Fot. © Magdalena Kucova - Fotolia.com Zioła należy zbierać z dala od dróg, zakładów pracy itp. aby nie były one zanieczyszczone !
Zioła należy także zbierać o właściwym czasie dla danej odmiany np. gdy kwitną , są odpowiedniej wielkości itp.
Gdy już nazbieraliśmy zioła, najlepiej jest je suszyć w pozycji wiszącej, na świeżym powietrzu, ale nie na słońcu, ponieważ słońce zniszczy zawarte w nich drogocenne właściwości lecznicze ! 
Zioła można także rozsypać cienką warstwą na czystym papierze lub lnianym płótnie, pamiętając o tym aby co pewien czas ( najlepiej co dzień ) je dokładnie przemieszać, w ten sposób dostarczymy im dopływ świeżego powietrza i nie będą nam się w nich rozwijać pleśnie i grzyby.
Po wysuszeniu zioła przechowujemy w miejscach suchych, przewiewnych i z dala od źródeł silnych zapachów, słońca, wilgoci i kurzu. Im mocniej zioło pachnie, tym szczelniejszego wymaga opakowania. Należy je zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami przez zwierzęta (np. myszy uwielbiają kminek) i wniknięciem owadów.  Regularnie  sprawdzamy czy zioła nie zwilgotniały, nie pojawiła się pleśń lub owady. Niektóre zioła są higroskopijne i pochłaniają wilgoć z powietrza.   
  

                        Pozdrawiam gorąco !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz