czwartek, 26 września 2024

Syrop z pigwowca japońskiego do herbaty.

 


 

 

Składniki :

1 kg owoców pigwowca japońskiego ( waga po usunięciu pestek )
70 - 80 dkg cukru

Sposób wykonania :

 Owoce pigwowca umyj, osusz, pokrój na ćwiartki, usuń pestki, pokrój na cieniutkie plasterki. Wsyp do wcześniej wyparzonego i osuszonego słoja lub garnka. Dodaj cukier, dokładnie wymieszaj, aby wszystkie owoce były nim oblepione. Odstaw pod przykryciem w ciemne miejsce na 24 - 48 godzin. Od czasu do czasu zamieszaj, aby cukier się rozpuścił. Następnie przełóż syrop razem z kawałkami owoców do wyparzonych i osuszonych wcześniej słoiczków, zamknij szczelnie wieczkami. Przechowuj w lodówce na dolnej półce. Syrop z owoców pigwowca można dodawać zimą do herbaty zamiast drogich cytryn. Syrop pięknie pachnie, zawiera dużo witaminy C. Trzymany w lodówce może być przechowywany bez pasteryzacji nawet do wiosny ! 

 

Owoce pigwowca muszą być zdrowe i dojrzałe.

 
Owoce puszczą dużo soku.


Syrop przechowujemy w lodówce.



   Życzę smacznego !

 

 

niedziela, 8 września 2024

Konfitura z pestek i skórek ciemnych winogron.

 


 

 

 

Składniki :

pestki i skórki pozostałe podczas produkcji soku z ciemnych winogron

Sposób wykonania :

 Pestki i skórki mielimy w maszynce przez średnie sitko. Wkładamy do małych słoiczków, ubijamy łyżką . Pasteryzujemy przez 15 - 29 minut. Przechowujemy w ciemnym chłodnym miejscu.

 

 Pestki i skórki z ciemnych winogron mają właściwości : antyoksydacyjne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe. Dzięki tym właściwością wykazują pozytywny wpływ na układ odpornościowy, zmniejszają ryzyko zachorowalności na choroby serca, wzmacniają układ krwionośny, pobudzają krążenie krwi i zapobiegają powstawaniu skrzepów, zmniejszają ciśnienie krwi, chronią płuca przed chorobami i infekcjami, usprawniają funkcjonowanie stawów, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry, pomagają utrzymać jędrność i elastyczność skóry, powstrzymują wypadanie włosów i pobudzają wzrost nowych, wspomagają leczenie chorób skóry, spowalniają rozwój zaćmy i jaskry, sprawdzają się w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. Konfitury z pestek i skórek winogron spożywamy w niedużych ilościach, wystarczy mała łyżeczka dziennie. Konfiturą można nap. posmarować cieniutko kromkę chleba. Podczas jedzenia są wyczuwalne drobne kawałki pestek, ale tym nie trzeba się przejmować, można je po prostu połknąć lub trochę rozgryźć. 

 


 

 Ja robiłem sok z 4 kg owoców ciemnych winogron, wyszło mi prawie 6 małych słoiczków konfitury. Konfitura jest smaczna i zdrowa.

 

 

       Smacznego !