poniedziałek, 6 maja 2019

Ziołowa nalewka wzmacniająca organizm ( na czerwonym winie ). Tę nalewkę wato mieć w swojej apteczce lub barku. Pomoże ona nam postawić nasz organizm na nogi.

 
Składniki :
25 g suszonego korzenia lubczyku
25 g nasion kardamonu
5 g mielonego imbiru
5 g kory cynamonu
5 g gałki muszkatołowej
5 g suszonego kwiatu bzu czarnego
5 g suszonego tymianku
5 g suszonego liścia pokrzywy

2 l dobrej jakości wytrawnego czerwonego wina
100 ml spirytusu 95 %
200 g płynnego miodu pszczelego 

Sposób wykonania :
 Nasiona kardamonu, korę cynamonu i gałkę muszkatołową potłuc w moździerzu na małe kawałki. Do czystego dużego słoja wsyp wszystkie zioła, zalej winem oraz spirytusem, wymieszaj. Słój szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw na miesiąc w chłodne i ciemne miejsce. Pamiętaj, aby od czasu do czasu wstrząsnąć słojem w celu zmieszania się składników. Po tym czasie przefiltruj nalew przez gazę złożoną we czworo lub bibułę filtracyjną. Dodaj miód, wymieszaj drewnianą łyżką do całkowitego rozpuszczenia. Rozlej trunek do butelek najlepiej z ciemnego szkła. Na butelki naklej etykiety z opisem i datą sporządzenia nalewki. Butelki z naleweczką przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Po miesiącu nalewka jest gotowa do picia.

                                            Właściwości nalewki :
 Nalewka ta pomaga w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego oraz po przebytej chorobie, zwłaszcza gdy leczyliśmy się antybiotykami. Reguluje ona też układ trawienny, działa rozkurczowo, wzmacnia żołądek, poprawia perystaltykę jelit oraz zwiększa wydzielanie żółci. Pomocna jest także przy bólach głowy.


                                            Stosowanie nalewki :
 1 łyżka stołowa nalewki w razie potrzeby, gdy czujemy się zmęczeni, wyczerpani.


Rada : Do nalewki możemy też spokojnie użyć miodu scukrzonego, wystarczy go tylko najpierw rozpuścić w kąpieli wodnej uważając, aby go nie przegrzać powyżej 40 C. Warto też pamiętać, aby do produkcji tej nalewki użyć składników wysokiej jakości, wino też powinno być nie byle jakie tylko dobrej jakości. Nie oszczędzajmy na naszym zdrowiu.                       Pozdrawiam i życzę zdrowia !


  

2 komentarze:

  1. Mmmm, moje smaki! Myślę, że coś takiego się przyda, zwłaszcza w okresie podatności na przeziębienie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny przepis. Dziękuję. Jedna uwaga. Miód twardy, to nie miód scukrzony (podrobiony przez podanie pszczołom syropu cukrowego i odebrany jako "miód) tylko skrystalizowany (tzw. krupiec).

    OdpowiedzUsuń