wtorek, 17 lipca 2018

Nalewka z Mirabelek ( mleczna ).


 W tym roku bardzo obficie obrodziły mirabelki, wszędzie jest ich pełno. Warto zrobić sobie z nich zdrową i aromatyczną naleweczkę. Mirabelki przeznaczone na nalewkę zbierajmy z tych drzew, które rosną na słońcu. Owoce wygrzane w promieniach słońca są bardziej aromatyczne i słodsze. Zapraszam po przepis.


Składniki :
1 l dojrzałych mirabelek bez pestek
1 l świeżego mleka 3,2 % tłuszczu
0,25 l wody ( 1 szklanka )
70 dkg cukru
1 l spirytusu 95 %

Sposób wykonania :
 Mirabelki umyj, osusz, wypestkuj, zmierz objętość, wsyp do czystego słoja. Wodę zagotuj, rozpuść w niej cukier, odstaw do wystygnięcia. Wystudzoną wodę wlej do słoja z owocami, dodaj mleko (mleka nie gotuj), całość dokładnie wymieszaj. Następnie wlewaj powoli spirytus, cały czas mieszając zawartość słoja. Słój szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw na 6 tygodni w ciemne miejsce. Pamiętaj, aby przez pierwsze 3 tygodnie codziennie wstrząsnąć słojem. Po tym czasie zawartość słoja wysyp na sitko wyłożone gazą lub lnianą ściereczką. Owoce dokładnie odsączyć z soku. Otrzymany płyn wlej do czystego słoja, słój szczelnie zamknij i odstaw na miesiąc. W tym czasie nie wstrząsaj słojem, nalewka będzie się klarować. Po miesiącu klarowną nalewkę zlej ostrożnie ( aby nie zmącić osadu )  znad osadu, osad przefiltruj przez bibułę filtracyjną. Trunek rozlej do butelek, zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Nalewkę odstaw na co najmniej 6 miesięcy, aby dojrzała.

 Rada : Jeśli chcesz, aby Twoja nalewka była bardzo klarowna, przefiltruj ją 2, a nawet 3 razy. 
 Nalewka ma wyjątkowy smak, jest  kwaskowata i jednocześnie słodka. Ma piękny jasnozłoty kolor, dlatego doskonale prezentuje się w ozdobnych butelkach lub karafkach. Polecam ją sobie zrobić. 

 Mirabelki korzystnie wpływają na jelita, regulując ich pracę. Zawarte w nich składniki poprawiają krążenie krwi, a także przeciwdziałają miażdżycy. Zwalczają też tzw. zły cholesterol, nadmiar tłuszczu i wolne rodniki, które przyczyniają się między innymi do chorób nowotworowych. Kto jest na diecie, też może sięgać po mirabelki. 100 gramów tych owoców ma od 80 do 120 kalorii, zależnie od odmiany. Mirabelki mają zastosowanie również w kosmetyce

  Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych
!
                              
                             Życzę zdrowia ! 
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz