piątek, 13 lipca 2018

Nalewka z czarnej porzeczki ( działa wzmacniająco i wykrztuśnie ).Składniki :
1 kg dobrze dojrzałych owoców czarnej porzeczki
0,5 l czystej wódki 40 %
0,5 l spirytusu 95 %
25 - 30 dkg cukru 

Sposób wykonania :
 Porzeczki opłucz, osusz, wsyp do słoja, zalej wódką wymieszaną ze spirytusem. Słój szczelnie zamknij wieczkiem i postaw na miesiąc w ciepłym  miejscu (np. na parapecie okiennym od zachodu). Co, klika dni wstrząśnij słojem. Po tym czasie zlej nalew z owoców do drugiego słoja, słój zamknij wieczkiem, owoce zasyp cukrem, wymieszaj np. poprzez wstrząśnięcie słojem. Słój zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na tydzień lub dwa. Pamiętaj, aby często wstrząsać słojem, wtedy cukier szybciej się rozpuści. Następnie zlej syrop z owoców ( resztki soku z owoców, możesz wycisnąć wysypując porzeczki na gazę i mocno ją skręcić ) , połącz z wcześniej zlanym nalewem. Trunek rozlej do butelek, zakorkuj, naklej etykiety z opisem na butelki. Naleweczkę odstaw na kilka miesięcy, aby dojrzała. Pamiętaj, im dłużej naleweczka będzie dojrzewać, tym jest lepsza, bardziej aromatyczna !

                                       Zastosowanie naleweczki :
 Nalewka ta ma działanie wzmacniające, nasi przodkowie stosowali ją w stanach wyczerpania fizycznego oraz psychicznego. Nalewkę tę stosujemy także jako środek wykrztuśny, przy nieżycie górnych dróg oddechowych i zapaleniu gardła ( np. katar, przeziębienie ). Wystarczy wypić mały kieliszek nalewki rano i wieczorem.


 Rada : Czarne porzeczki na tę nalewkę powinny być bardzo dojrzałe, możemy je zbierać z krzaka, gdy są już lekko zwiędnięte, pomarszczone. Zamiast zwykłego cukru możemy dodać cukier trzcinowy, który jest nieco zdrowszy od zwykłego cukru białego.

  Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych
!

                                                                                                               Na zdrowie !

  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz