wtorek, 31 lipca 2018

Nalewka śliwkowa ( korzenna ).

Składniki :
1 i 1/2 kg dojrzałych jędrnych śliwek węgierek
20 dkg cukru
3 cm kory cynamonu
okruch gałki muszkatołowej
10 szt. rozłupanych owoców kardamonu
2-3 goździki
2 l spirytusu 60 % 

Sposób wykonania :
 Śliwki opłucz, osusz, usuń pestki, każdą śliwkę pokrój na ćwiartki, wrzuć do dużego czystego słoja, zalej spirytusem. Słój zamknij szczelnie wieczkiem i odstaw w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej na 2 miesiące. Co parę dni wstrząśnij lekko słojem. Następnie zlej nalew ze śliwek do drugiego słoja ( słój zamknij wieczkiem i odstaw w ciemne miejsce ). Śliwki zasyp cukrem, dodaj goździki, lekko pokruszoną korę cynamonu, owoce kardamonu, gałkę muszkatołową. Wymieszaj poprzez kilkukrotne wstrząśnięcie słojem, słój zamknij wieczkiem i odstaw na 2 tygodnie. Pamiętaj, aby codziennie wstrząsnąć słojem. Po tym czasie zlej syrop z owoców ( owoce pozostaw na sitku przez kilkanaście minut, aby odciekły resztki soku ), połącz go ze zlanym wcześniej nalewem. Trunek wlej do czystego słoja, szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw do sklarowania na 3 miesiące. W tym czasie nie wstrząsaj słojem ! Klarowną nalewkę zlej znad osadu, osad przefiltruj, połącz płyny, rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Odstaw w ciemne i chłodne miejsce na co najmniej 6 miesięcy.
 Nalewka ta ma wyborny smak, aromat świeżych śliwek, ma piękny ciemnozłoty kolor. Cudownie prezentuje się w ozdobnych butelkach lub karafkach.


 Rada : Aby otrzymać 2 l spirytusu 60 % należy zmieszać 1260 ml spirytusu 95 % z 800 ml przegotowanej i ostudzonej wody.

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych
!
                                 
                                Na zdrowie !


    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz