piątek, 15 czerwca 2018

Nalewka ze świeżych kwiatów lipy ( na miodzie ).Składniki :
1 i 1/2 szklanki świeżych kwiatów lipy
0,5 l miodu najlepiej lipowego
sok z 1/2 cytryny
0,5 l wody
0,75 l spirytusu 95 % 

Sposób wykonania :
 Spirytus wymieszaj z wodą , odstaw na 24 godziny w szczelnie zamkniętym słoju. Następnie kwiaty lipy wrzuć do słoja z alkoholem, wymieszaj. Słój szczelnie zamknij i odstaw na 10 dni w ciemne miejsce. Pamiętaj, aby od czasu do czasu wstrząsnąć lekko słojem. Po tym czasie przecedź nalew przez gęste sitko, kwiaty mocno odciśnij np. drewnianą pałką. Dodaj miód oraz sok z cytryny, wymieszaj. Słój ponownie szczelnie zamknij i odstaw na 3 miesiące. Przez pierwsze 2-3 tygodnie poruszaj słojem, aby miód się całkiem rozpuścił. Następnie klarowną nalewkę zlej ostrożnie znad osadu, uważając, aby nie zmącić go. Osad przefiltruj przez gazę , a następnie przez bibułę filtracyjną , połącz z wcześniej zlanym płynem. Trunek rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem i datą sporządzenia nalewki. Nalewkę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na 6 miesięcy. W tym czasie naleweczka dojrzeje.
 Nalewka ta przyda nam się w czasie jesiennych i zimowych chłodów
. Kwiaty lipy mają liczne właściwości lecznicze. Działają napotnie, obniżają gorączkę, ułatwiają odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach flegmy, zmniejszają napięcie systemu nerwowego, dzięki temu ułatwiają zasypianie, poprawiają także przemianę materii oraz wiele innych cennych właściwości. Warto więc zrobić nalewkę z tych wartościowych kwiatów.

  Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !
 


 Rada : Kwiaty lipy zbieramy razem z gałązkami na których rosną. Zbieramy tylko te kwiaty, które mają kremową barwę dopiero zaczynają kwitnąć. Nie zbieramy kwiatów, które już brązowieją i zasychają , takie kwiaty nie mają już praktycznie żadnych właściwości leczniczych. Pewnym utrudnieniem podczas zbierania kwiatów lipy jest masowe zbieranie z kwiatów pyłku przez pszczoły, musimy uważać, aby nas nie użądliły, nie wchodźmy im w drogę , to na pewno nam nic nie zrobią. Można np. zbierać kwiaty wczesnym rankiem, gdy nie ma jeszcze dużo pszczół. Podczas zbierania dobrze jest zaopatrzyć się w małe ostre nożyczki i lekką niedużą miskę. Miskę podkładamy pod kwiat, który chcemy zebrać, a nożyczkami obcinamy jego łodyżkę. Aby pozbyć się małych , robaczków wysypujemy cienką warstwą zebrane kwiaty na białe papier lub płótno. Od czasu do czasu przemieszamy kwiaty, aby wszystkie robaczki uciekły. Możemy także wsypać niewielką ilość zebranych kwiatów do sitka ze średnimi otworami, lekko potrząsając sitkiem pozbędziemy się ich bardzo szybko ! Robaczki wypadną przez otworki i odlecą. Sprawdziłem ten sposób i polecam go. :)                                Na zdrowie !


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz