sobota, 16 czerwca 2018

Nalewka cytrusowa z kawą ( ma ładny kolor i ciekawy smak ).

Składniki :
skórka z 1/4 pomarańczy
skórka z 1/8 grejpfruta
skórka z 1/2 cytryny
skórka z 1 mandarynki
sok z 1 cytryny
sok z 1 mandarynki
sok z 1 pomarańczy
sok z 1 grejpfruta
1/2 szklanki cukru ( najlepiej trzcinowego )
1 łyżka ziaren kawy
1 l i 0,25 l czystej wódki 40 % 

Sposób wykonania :
 Cytrusy dokładnie umyj wodą i wyszoruj szczoteczką , sparz wrzątkiem. Obierz ze skórki. Skórki oczyść z białej błonki ( albedo ), pokrój na mniejsze kawałki, wrzuć do słoja. Zalej 0,5 l czystej wódki. Słój zamknij i odstaw na tydzień. Od czasu do czasu wstrząśnij słojem. Następnie przecedź przez gęste sitko, płyn wlej ponownie do słoja. Do słoja dodaj wyciśnięte soki z cytrusów ( bez pestek ! ), wsyp cukier, dodaj ziarna kawy ( możesz je trochę potłuc, aby wydobyć z nich więcej aromatu ) , wlej pozostałą część wódki ( 0,75 l ), wymieszaj. Słój szczelnie zamknij i odstaw na miesiąc, od czasu do czasu potrząśnij słojem. Po tym czasie trunek przefiltruj przez gazę , wlej do słoja. Słój szczelnie zamknij i odstaw na miesiąc. W tym czasie nie wstrząsaj słojem, nalewka będzie się klarować. Następnie klarowną nalewkę delikatnie zlej znad osadu, osad przefiltruj przez bibułę filtracyjną , połącz płyny ze sobą. Rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem i datą sporządzenia trunku. Nalewkę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na co najmniej 3 miesiące. W tym czasie nalewka dojrzeje, nabierze odpowiedniego smaku i aromatu.
 Nalewka ta ma piękny złocisty kolor, jest półwytrawna, z lekko wyczuwalną goryczką i kawowym zapachem. Do nalewki można dodać więcej cukru, jeśli ktoś lubi słodsze nalewki. Można też, zamiast cukru dodać miodu lub zrobić pół na pół z miodem i cukrem. Warto po eksperymentować.

  Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !
 
                                 
                                Na zdrowie !


      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz