czwartek, 21 czerwca 2018

Nalewka agrestowa ( smaczna, aromatyczna, zdrowa i kolorowa ).

Składniki :
50 dkg dojrzałych zdrowych owoców zielonego agrestu
20 dkg cukru trzcinowego
1/2 laski wanilii
30 g świeżego korzenia imbiru
0,5 l wody
0,5 l spirytusu 70 %

Sposób wykonania :
 Z agrestu usuń ogonki i zaschnięte kwiatostany, opłucz pod bieżącą wodą ( najlepiej na sitku lub cedzaku ), osusz z nadmiaru wody. Owoce tylko lekko rozgnieć drewnianym tłuczkiem, nie rób z nich miazgi, wrzuć do czystego, dużego słoja. Wodę zagotuj, rozpuść w niej cukier, odstaw do wystygnięcia. Imbir dokładnie umyj, pokrój na małe kawałeczki razem ze skórką. Do słoja wrzuć pokrojoną na mniejsze kawałki laskę wanilii oraz imbir, wlej spirytus, zalej zimnym syropem przygotowanym z wody i cukru. Całość wymieszaj drewnianą łyżką. Słój szczelnie zamknij wieczkiem  i odstaw w ciepłe, lecz niezbyt słoneczne miejsce ( np. na parapet od zachodu ) na 7 dni. Następnie zawartość słoja przecedź przez gęste sitko, dokładnie wyciśnij sok z owoców np. za pomocą drewnianej pałki. Otrzymany płyn przefiltruj przez gazę lub bibułę filtracyjną , rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Nalewkę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na co najmniej 2 miesiące. W tym czasie nalewka nabierze odpowiedniego smaku i aromatu.

 Rada : Aby otrzymać 0,5 l spirytusu 70 % należy zmieszać 370 ml spirytusu 95 % z 145 ml przegotowanej i ostudzonej wody. 

 Naleweczka ta ma piękny aromat i ładny złocisty kolor. Pięknie prezentuje się w ozdobnej karafce. 


 Najlepsze na nalewkę będą owoce agrestu z własnego ogrodu takie, które dojrzewają w promieniach letniego słońca. Tak dojrzewające owoce agrestu zawierają w sobie mnóstwo cennych składników, pektyny, żelazo, witaminę C, B1,PP, A. Nalewka agrestowa ma właściwości lecznicze, korzystnie wpływa na przemianę materii, dzięki temu pomoże nam schudnąć. Jest także pomocna przy infekcjach np. przeziębienie, grypa, działa jako środek przeciwgorączkowy. Nalewką agrestową możemy się wzmacniać w stanach wyczerpania fizycznego.
 Stosowanie naleweczki : 1 łyżka lub mały kieliszek nalewki rano i wieczorem.

 

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !
 
                                Na zdrowie !


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz