poniedziałek, 12 marca 2018

Nalewka z białych winogron.Składniki :
1 kg białych winogron
1/2 laski wanilii
szczypta kwasku cytrynowego
0,5 kg cukru
0,5 l wody
1 l spirytusu 95 %

Sposób wykonania :
 Wodę zagotuj, wystudź, wymieszaj ze spirytusem i odstaw na dobę. Winogrona dokładnie umyj, osusz, każdy owoc przekrój na połowę , lub lekko rozgnieć drewnianym tłuczkiem. Wrzuć do słoja, dodaj laskę wanilii pokrojoną na mniejsze kawałki. Wlej spirytus, słój zamknij i odstaw w ciemne, ale ciepłe miejsce na 6 tygodni. Co parę dni wstrząśnij słojem, aby składniki się zmieszały. Po tym czasie zlej nalew do drugiego słoja 
( słój zamknij ), a owoce zasyp cukrem, wymieszaj. Słój zamknij i odstaw jeszcze na 2 tygodnie. W tym czasie często poruszaj słojem, aby cukier całkiem się rozpuścił. Następnie przecedź owoce przez gęste sitko, dokładnie wyciśnij z nich sok np. za pomocą drewnianej pałki. Owoce wyrzuć, połącz oba płyny ze sobą , dodaj kwasek cytrynowy, wymieszaj. Trunek odstaw na około 3 miesiące w szczelnie zamkniętym słoju. Słój postaw w ciemne miejsce, tym razem nie wstrząsaj słojem. Naleweczka w tym czasie nam się pięknie wyklaruje. Po tym czasie zlej płyn znad osadu tak, aby nie zmącić osadu. Osad przefiltruj przez filtr. Gotową nalewkę rozlej do butelek i odstaw na 6 miesięcy w ciemne miejsce, aby naleweczka dojrzała.
 Nalewka ta ma ładny jasnozłoty kolor. Jest orzeźwiająca z lekkim posmakiem wanilii. Może posłużyć jako baza do drinków. Jeśli ktoś chce może poeksperymentować, zamiast zwykłego cukru może dać cukier trzcinowy, a zamiast kwasku sok z cytryny. 

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !
                              
                                Na zdrowie !


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz