środa, 31 stycznia 2018

Nalewka z suszonych owoców głogu ( dobra na serce, bezsenność i uspokojenie ).

Składniki :
50 dkg suszonych owoców głogu
10 dkg suszonych (nie wędzonych !) śliwek
10 dkg rodzynek
1/2 laski wanilii
sok z 1 cytryny
50 dkg płynnego miodu
250 ml ( szklanka ) wody
2 l czystej wódki 50 %

Sposób wykonania :
 Głóg wypłucz, osusz, wsyp do słoja, dodaj śliwki, rodzynki, laskę wanilii pokrojoną na kawałki, zalej wódką. Słój zamknij i odstaw na 6 tygodni w ciepłe miejsce. Co parę dni wstrząśnij słojem. Po tym czasie przecedź trunek przez gęste sitko. Następnie miód rozpuść w przegotowanej i wystudzonej ( do około 40 C ) wodzie. Uzyskany syrop połącz z przecedzonym płynem, dodaj sok z cytryny, wlej do czystego słoja, wymieszaj. Słój zamknij i odstaw jeszcze na 2 miesiące. Po tym czasie trunek przefiltruj przez gazę lub bibułę filtracyjną, rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem i datą sporządzenia nalewki. Butelki z trunkiem odstaw jeszcze na kolejne 2 miesiące. W tym czasie naleweczka dojrzeje, nabierze odpowiedniego smaku i aromatu.

                                     Zastosowanie naleweczki :
 Nalewkę z głogu stosujemy na problemy z sercem ( zawarte w głogu składniki regulują ciśnienie krwi i napięcie komór sercowych ), a także na bezsenność oraz na uspokojenie.


 Rada :  Aby otrzymać 2  l czystej wódki 50 % należy zmieszać 1060 ml spirytusu 95 % z 1000 ml przegotowanej i ostudzonej wody. 

  Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !                             Życzę zdrowia !


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz