piątek, 27 października 2017

Nalewka z liści rozmarynu ( działa napotnie, rozgrzewająco i nie tylko ).Składniki :
80 g suszonych liści rozmarynu
1 l alkoholu 45 %

Sposób wykonania : 
 Suszone liście rozmarynu wrzuć do słoja, zalej alkoholem. Słój szczelnie zamknij i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Od czasu do czasu wstrząśnij słojem. Po tym czasie przefiltruj trunek przez gazę lub filtr. Rozlej do butelek z ciemnego szkła, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Odstaw jeszcze na 2 tygodnie.

                                       Zastosowanie :
 Rozmaryn ma działanie uspokajające, napotne, rozgrzewające, moczopędne, odkażające, wykrztuśne. Działa silnie żółciopędnie, rozkurczowo, przeciwrobaczo, wiatropędnie, odkażająco, wzmacniająco. Wzmaga apetyt, pobudza oddech oraz serce. Rozmaryn jest także skuteczny przy niedokrwistości oraz problemach trawiennych. Zewnętrznie możemy ją stosować przy bólach reumatycznych, ale do nacierań szczególnie polecany jest olejek rozmarynowy. 


                                        Dawkowanie :
 Nalewkę rozmarynową pijemy 3-4 razy dziennie po 5 ml lub 2-3 razy dziennie po 10 ml. Nalewkę możemy połączyć z miodem w proporcjach 1:1 ( 1 łyżka nalewki, 1 łyżka miodu płynnego ) i pić po 1 łyżce 4 razy dziennie. Nalewkę tę możemy stosować do przemywania chorych miejsc oraz do wcierania przy bólach reumatycznych.


 Rada : Aby otrzymać 1 l alkoholu  45 % należy zmieszać 470 ml spirytusu 95 % z 560 ml przegotowanej i ostudzonej wody.


    
                            Życzę zdrowia !


 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz