niedziela, 8 października 2017

Nalewka z dzikiej róży ( z wanilią i imbirem ).
Składniki :
30 dkg suszonych lub 60 dkg świeżych owoców dzikiej róży
5 dkg świeżego korzenia imbiru
1/2 laski wanilii
sok z 1/2 cytryny
1 l wody
0,5 kg cukru
3 łyżki miodu wielokwiatowego
1 l spirytusu 95 % 

Sposób wykonania :
 Owoce róży opłucz, osusz, odetnij kwiatostany i ogonki, wsyp do słoja. Laskę wanilii rozetnij wzdłuż. Imbir obierz, pokrój na cienkie plasterki. Wanilię i imbir wrzuć do słoja z owocami dzikiej róży. Zalej ciepłym ( nie gorącym ! ) syropem sporządzonym z wody i cukru. Słój zamknij i odstaw na 2 tygodnie w chłodne miejsce. Co dzień wstrząsaj słojem, nawet kilka razy dziennie, aby owoce nie były pozostawione na dłuższy czas nad płynem. Następnie zlej płyn znad owoców, wlej do drugiego słoja, szczelnie zamknij, a owoce zalej szklanką ciepłej, przegotowanej wody, wymieszaj, pozostaw na dobę. Owoce przecedź przez sitko, dokładnie wyciśnij z nich resztki soku. Połącz płyny ze sobą , lekko podgrzej na ogniu. Dodaj miód i sok z cytryny, wymieszaj dokładnie. Cienkim strumieniem wlewaj spirytus, cały czas mieszając. Słój zamknij i odstaw na 6 miesięcy do sklarowania. Po tym czasie zlej płyn znad osady, osad przefiltruj. Rozlej trunek do butelek, szczelnie zakorkuj. Naklej etykiety z opisem i datą sporządzenia trunku. Nalewka jest gotowa do picia. Nalewka ta doskonale nadaje się na jesienno - zimowe chłody. Wzmacnia nasz organizm i rozgrzewa. Najlepsza będzie po około roku, czyli nalewkę robioną w tym roku zostawiamy na następny sezon jesienno - zimowy.

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !                                                                                                      Na zdrowie !


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz