sobota, 15 lipca 2017

Nalewka z czerwonej porzeczki ( mleczna ). Naleweczka ta jest delikatna, przyjemna słodycz dopełniona jest subtelnym kwaskowatym smakiem czerwonych porzeczek. Ma ona kolor ciemnoróżowy, głęboki. Aromat delikatny, na początku nieco mleczny, ale z czasem ustępuje aromatowi porzeczkowemu.
 Ze względu na jej delikatny smak polecana jest dla pań. 


Składniki :
1 l rozgniecionych dojrzałych czerwonych porzeczek
1 l spirytusu 95 %
75 dkg cukru
1 l świeżego mleka ( 3,2 % tłuszczu )
250 ml wody
sok z 2 cytryn 

Sposób wykonania :
 Owoce opłucz pod bieżącą wodą na sitku lub cedzaku, osusz, usuń ogonki i inne zanieczyszczenia. Lekko rozgnieć, zmierz objętość, wsyp do słoja. Wodę zagotuj, rozpuść w niej cukier, gdy przestygnie, wlej do słoja z porzeczkami. Dodaj także sok wyciśnięty z cytryn i mleko ( mleka nie gotuj ), wymieszaj drewnianą łyżką. Wlej powoli spirytus, cały czas mieszając zawartość słoja. Słój szczelnie zamknij i odstaw na 6 tygodni w ciemne miejsce ( z dala od promieni słonecznych ). Pamiętaj, aby przez pierwsze 3 tygodnie codziennie wstrząsnąć słojem. Następnie zawartość słoja wylej na sitko wyłożone gazą lub płótnem, owoce dokładnie odsącz. Odcedzony płyn przelej do czystego słoja, zamknij, odstaw w ciemne miejsce. Natomiast owoce zawieś nad miseczką, aby skapywały resztki soku na kilka godzin. Uzyskany w ten sposób sok, wlej do osobnej butelki, zakorkuj. Oba naczynia, butelkę i słój odstaw na miesiąc. Klarowną nalewkę z obu naczyń zlej znad osadu, połącz płyny ze sobą. Osad przefiltruj przez filtr lub gęstą gazę i połącz z wcześniej zlanym płynem. Teraz przefiltruj jeszcze raz trunek przez filtr lub gazę. Nalewka ta wymaga często dwu lub trzykrotnego filtrowania, ale jej oryginalny smak wart jest tego trudu ! Przefiltrowaną nalewkę rozlej do butelek, zakorkuj i odstaw na 6 miesięcy.

  Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !                                Na zdrowie !


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz