poniedziałek, 31 lipca 2017

Likier z czarnej porzeczki.
Czarna porzeczka

 Owoce czarnej porzeczki zawierają witaminy z grupy B, C, E, potas, żelazo, wapń, miedź, flawonoidy, a także pektyny. Mają w swoim składzie dużo cennych witamin i składników mineralnych dlatego są bardzo zdrowe. Dziś podam Wam przepis na likier z tych owoców.


Składniki :
1 kg dojrzałych czarnych porzeczek
75 dkg cukru
1 laska wanilii
500 ml czystej wódki 40 %
125 ml spirytusu 95 %

Sposób wykonania :

 Owoce porzeczki opłucz, osusz, rozgnieć lekko tłuczkiem, wrzuć do słoja. Wsyp 50 dkg cukru, dodaj laskę wanilii pokrojoną na mniejsze kawałki. Wlej wódkę , wymieszaj, słój zamknij i odstaw na 2 miesiące w ciepłe miejsce. Co parę dni wstrząśnij lekko słojem, aby składniki się zmieszały. Po tym czasie nalew zlej do drugiego słoja, słój zamknij. Owoce natomiast zasyp resztą cukru, zalej spirytusem, zamieszaj. Słój zamknij i odstaw jeszcze na 2-3 tygodnie. Następnie owoce przecedź przez gęste sitko, dokładnie wyciskając z nich sok. Połącz oba płyny ze sobą , przefiltruj przez filtr lub gazę, rozlej do butelek, zakorkuj. Trunek odstaw na 2 miesiące, aby dojrzał, nabrał odpowiedniego smaku i aromatu.

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !                                Na zdrowie !


  

1 komentarz:

  1. Spróbuję takie coś zrobić, zobaczymy czy mi wyjdzie :D
    Ostatnio widziałem promocję, gdzie dawali darmowe próbki wanilii, więc może skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń