poniedziałek, 1 maja 2017

Nalewka z suszonych gruszek ( działa przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie ). Nalewka ta ma właściwości przeciwgorączkowe i przeciwzapalne dlatego możemy ją pić w chorobach dróg moczowych, kamicy nerkowej, chorobach dróg oddechowych, grypa, gorączka, angina, przeziębienie. Nalewka z suszonych gruszek odznacza się delikatnym gruszkowym aromatem i ładną barwą. Najlepsza jest z własny suszonych gruszek.

Składniki :
0,5 kg suszonych gruszek
0,5 l wody
1 l spirytusu 50 %
50 ml koniaku

Sposób wykonania :
 Suszone gruszki przelej dwa razy wrzątkiem, osusz, usuń ogonki, pokrój w plastry, wrzuć do czystego słoja, zalej spirytusem. Słój szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na 8 tygodni. Co kilka dni wstrząśnij lekko słojem. Po tym czasie nalew przefiltruj np. przez gazę. Gruszki zalej przegotowaną ostudzoną wodą , pozostaw na 24 godziny, następnie połącz z nalewem i odstaw na tydzień. Po tygodniu ponownie przefiltruj nalewkę , wymieszaj z koniakiem i rozlej do butelek. Butelki zakorkuj, naklej etykiety z opisem i odstaw na 6 miesięcy w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Nalewkę możemy dodatkowo aromatyzować np. dodając kilka goździków lub trochę kory cynamonu, albo kawałek laski wanilii.

 Rada: Aby otrzymać 1 l spirytusu 50 % należy zmieszać 520 ml spirytusu 95 % z 480 ml przegotowanej wystudzonej wody.

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !
                              Życzę zdrowia !


   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz