wtorek, 30 maja 2017

Lecznicza nalewka z kwiatów bzu czarnego.
Kwiaty bzu czarnego
  

 Gorąco polecam tę nalewkę. Jest co prawda przy jej sporządzaniu trochę pracy, ale ma piękny zapach i smak, a co najważniejsze skutecznie pomaga nam w walce z przeziębieniem. 

Składniki :
50 baldachów kwiatów bzu czarnego
1 l spirytusu 95 %
1 l wody
70 dkg cukru
2 duże cytryny
sok z 3 limonek
1 laska wanilii 

Sposób wykonania :
 Wodę zagotuj z cukrem, zbierz szumowiny, odstaw do wystudzenia. Cytryny dokładnie wyszoruj szczoteczką pod bieżącą wodą , a następnie sparz wrzątkiem. Pokrój na plastry, usuń pestki ( są gorzkie ). Kwiaty czarnego bzu opłucz pod bieżącą wodą ( tak jest w przepisie, ja nie płukałem ) oczyść, jeśli jest taka potrzeba. Kwiaty włóż do czystego dużego słoja, dodaj plastry cytryny, laskę wanilii , zalej wystudzonym syropem, wymieszaj. Słój zamknij pokrywką i odstaw na tydzień w ciepłe i słoneczne miejsce. Pamiętaj, aby codziennie wstrząsnąć słojem, aby składniki się zmieszały. Po tym czasie przefiltruj przez gazę , ( dokładnie wyciśnij baldachy ) połącz ze spirytusem oraz ze sokiem z limonek, wymieszaj. Otrzymany płyn wlej ponownie do słoja. Słój zamknij i odstaw na 4 tygodnie w ciemne i chłodne miejsce. Co kilka dni wstrząśnij słojem. Po miesiącu przefiltruj trunek przez gazę lub bibułę filtracyjną , wlej ponownie do słoja i pozostaw jeszcze na 2 tygodnie, aby nalewka się klarowała, w tym czasie nie wstrząsaj słojem. Następnie zlej nalewkę znad osadu, rozlej do butelek, zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem i datą sporządzenia nalewki. Butelki odstaw w chłodne i ciemne miejsce na co najmniej miesiąc, aby trunek dojrzał.

                                               Zastosowanie :
 Nalewka ta działa rozgrzewająco, napotnie, a także pomaga odkrztuszać wydzielinę ( flegmę ) z oskrzeli. Dzięki tym właściwością doskonale sprawdza się podczas przeziębień. Ma ona również właściwości moczopędne.                             Życzę zdrowia !


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz