niedziela, 11 października 2015

Lecznicza nalewka z dzikiej róży z miodem.
 Poniżej znajdziesz przepis na leczniczą nalewkę z owoców głogu. Ja zrobiłem ją tydzień temu z owoców, które nazbierałem w mojej okolicy. Warto ją sobie zrobić bo jest dobra i pomaga nam zwłaszcza gdy mamy problemy z sercem. Zapraszam po przepis.

Składniki :
80 dkg owoców dzikiej róży
0,75 l spirytusu 95 %
0,5 l czystej wódki 40 %
0,5 l wody
2 szklanki miodu najlepiej wrzosowego
Sposób wykonania :
 Owoce dzikiej róży opłucz, osusz, odetnij ostrym nożem obydwa końce owocu ( kwiatostan i ogonek ), wsyp do czystego, dużego słoja. Wodę przegotuj, wystudź, rozpuść w niej miód ( miodu możesz dać mniej, jeśli chcesz, aby twoja nalewka nie była zbyt słodka ). Wlej do słoja z owocami. Owoce zalej wódką , wymieszaj, słój zamknij i odstaw na 2 dni w ciepłe miejsce. Następnie wlej do słoja spirytus, wymieszaj, słój ponownie szczelnie zamknij i odstaw na 3 miesiące. Co kilka dni wstrząśnij lekko słojem. Po tym czasie nalewkę przefiltruj przez filtr lub gazę , rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Butelki odstaw jeszcze na 3 miesiące w chłodne, ciemne miejsce, aby naleweczka dojrzała. Po tym czasie jest gotowa do picia. 
 Rada 1 : Podczas leżakowania nalewki na spodzie butelki może wytrącić się osad, nie jest on jednak wadą nalewki, to naturalny znak, że do nalewki był dodany miód naturalny. Jeśli chcesz pozbyć się tego osadu możesz zlać trunek z nad osady i przefiltrować go przez gazę lub filtr.
 Rada 2 : Owoce dzikiej róży najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach, wtedy będą miększe i więcej cennego soku dostanie się do naszej nalewki.

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !

                                Życzę dużo zdrowia ! 

2 komentarze:

  1. Ale na zdjęciu są owoce dzikiej róży

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem w jakim regionie dziką różę nazywają głogiem.

      Usuń