czwartek, 30 października 2014

Czym zagęścić zbyt rzadką masę na pasztet.


Fot. © mariusz_g - Fotolia.com


 Gdy przygotowujemy masę na pasztet i jest ona zbyt rzadka zamiast bułki tartej możemy dodać kaszę mannę. Gdy dodamy bułki tartej pasztet po upieczeniu może być zbyt twardy, będzie się źle smarował, natomiast gdy dodamy kaszę mannę pasztet będzie bardziej kleisty, łatwy do smarowania. 
 Pamiętajmy o tym podczas przygotowywania domowych pasztetów.  :-)


                                                          

                       Pozdrawiam gorąco !




Co zrobić, aby ciasto kruche było elastyczne i bardziej kruche.


Fot. © kiboka - Fotolia.com


 Aby ciasto kruche było bardziej elastyczne nie pękało i łamało się podczas wałkowania, oraz było bardziej kruche po upieczeniu, należy zastąpić 1/3 lub 1/2 część margaryny podanej w przepisie smalcem. Zarówno margaryna jak i smalec powinny mieć pokojową temperaturę , trzeba wyjąć z lodówki na 1-2 godziny przed pieczeniem. Tak przygotowane ciasto na pewno nie będzie nam się kruszyć podczas wałkowania i nie będzie w nim grudek z tłuszczu, a po upieczeniu będzie kruchutkie i pulchne. 


                         
                        Pozdrawiam gorąco !




niedziela, 26 października 2014

Sałatka selerowa z szynką i gotowanym jajkiem.


Fot. © Diana Taliun - Fotolia.com


Składniki :
1 średnia bulwa selera
1 cebula
2 jajka
1 pomidor
10 dkg szynki  ( gotowanej )
zielona natka pietruszki
2-3 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki posiekanych orzechów włoskich
estragon
tymianek
Sos :
3-4 łyżki majonezu
sól 
cukier
Sposób wykonania :
 Cebulę obrać, posiekać w drobną kostkę , skropić sokiem z cytryny i oliwą. Selera gotować przez 7-8 minut, obrać, pokroić w słupki lub zetrzeć na tarce o średnich oczkach, skropić sokiem z cytryny i oliwą. Ugotowane na twardo jajka i szynkę pokroić w kostkę. Połączyć z selerem i cebulą. Pomidor obrać ze skórki, pokroić w kostkę. Natkę pietruszki opłukać, posiekać. Pokrojony pomidor wsypać do warzyw, dodać pozostałe składniki, doprawić ziołami do smaku. Na koniec dodać sos ( majonez wymieszany z solą i cukrem ), dokładnie wszystko razem wymieszać.

 Rada : Seler można dać surowy, bez gotowania, trzeba go tylko obrać i dokładnie umyć.


                         Życzę smacznego !



 
 

Jak zapobiec wsiąkaniu soku z owoców do ciasta.


Fot. Krzysztof Jaracz


 Nasze ciasta z owocami będą kruche i bez zakalca jeśli zastosujemy jeden z dwóch sposobów tutaj przedstawionych.

 Pierwszym sposobem, aby sok z owoców nie dostał się do ciasta jest posmarowanie całej powierzchni ciasta na które będziemy wykładać owoce ( np. jabłka, wiśnie, truskawki ) ubitym białkiem z jajka kurzego i posypanie cienką warstwą mąki pszennej.

 Drugi sposób jest taki, aby ciasto na którym będziemy układać owoce posypać cienką warstwą kaszy manny. Następnie układamy owoce i znów posypujemy je niewielką ilością kaszy manny. Kasza manna wchłonie cały sok, który będzie się wydzielał z owoców podczas pieczenia naszego ciasta owocowego !

 Zachęcam do wypróbowania obydwóch sposobów i ocenienia który jest lepszy dla pieczonych przez nas ciast.


                                                          
                        Pozdrawiam gorąco !




sobota, 25 października 2014

Jak zrobić puszyste i lekkie pączki.






 Jeżeli chcemy, aby nasze pączki były puszyste i lekkie należy dodać do ciasta trochę piwa jasnego lub gazowanej wody mineralnej.
Pamiętajmy również, aby nasze pączki były przed włożeniem do gorącego tłuszczu dobrze wyrośnięte. Najlepiej jest , aby pączki rosły w ciepłym ( około 40 C ) i wilgotnym pomieszczeniu. Wtedy nam szybko i dobrze wyrosną , a na ich powierzchni nie zrobi się skorupka, będą wtedy także puszyste i lekkie. Ciasto w środku pączka nie będzie zbite i twarde.
 I jeszcze jedna rada na koniec. Do przygotowania ciasta na pączki używajmy tylko świeżych drożdży ! 


                        
                       Pozdrawiam gorąco !



Co zrobić, aby podczas smażenia pączków tłuszcz nie pryskał.






 Aby podczas smażenia pączków tłuszcz nie pryskał nam po kuchni trzeba dodać do tłuszczu odrobinę octu. Pamiętajmy również o tym, aby tłuszcz nie miał za wysokiej temperatury. Optymalna temperatura podczas smażenia pączków to około 140 C. Zbyt wysoka temperatura sprawia, że pączki mogą być surowe w środku, mają ciemną skórkę , a z tłuszczu do pączków dostają się szkodliwe, rakotwórcze substancje ! 
 Pączki powinny być smażone na smalcu, nie zaleca się stosowania do smażenia pączków olejów roślinnych, ponieważ są mniej wytrzymałe na wysoką temperaturę. 
 Uważajmy także, aby do gorącego tłuszczu nie dostała się ani jedna kropla wody, gdy tak się stanie, tłuszcz natychmiast zacznie bardzo mocno pryskać ! Wtedy najlepiej jest na chwilę przykryć naczynie pokrywką lub zasłonić ścierką czy papierem, aby nie zatłuścił nam całej kuchenki oraz podłogi.
 Uważajmy także, aby nie prysnął nam do oka !


                                                          

                       Pozdrawiam cieplutko !



czwartek, 23 października 2014

Sałatka z czerwonej kapusty i papryki na zimę.


Fot. © Malyshchyts Viktar - Fotolia.com


Składniki :
1 kg czerwonej kapusty
1 kg czerwonej papryki
1 kg marchewki
1 kg kalafiora
5 cebul
Zalewa na 1 kg krajanki :
3/4 szklanki wody
1 łyżka soli ( najlepiej nie jodowanej )
2 łyżki cukru
1 łyżka kminku
1 łyżka białej gorczycy
2 listki laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
1 /2 szklanki octu
Sposób wykonania :
 Kapustę poszatkować. Marchewkę oskrobać, opłukać i pokroić w plasterki. Z papryki usunąć gniazda nasienne, wrzucić do wrzątku na 5 minut. Następnie przelać zimną wodą i pokroić w paski. Kalafior podzielić na małe różyczki. Cebulę pokroić w cienkie plastry. Posiekane warzywa kapustę , marchewkę , cebulę i kalafior wsypać do garnka, podgotować do miękkości, a następnie wymieszać z czerwoną papryką. Mieszankę warzywną wyłożyć do czystych słoików i zalać przygotowaną zalewą , tak aby warzywa były zanurzone w zalewie, lekko ucisnąć łyżką. Słoiki zakręcić pokrywkami i pasteryzować około 15 - 20 minut. 


                          

                            Życzę smacznego !



 

Co robić gdy zabraknie nam proszku do pieczenia.


Fot. © thodonal - Fotolia.com


 Czasem jest tak, że pieczemy ciasto a nie mamy pod ręką proszku do pieczenia, co wtedy trzeba zrobić ? Można go zastąpić dodając na końcu do ciasta 3-4 łyżki alkoholu np. rumu, czystej wódki lub winiaku. 


                         
                        Pozdrawiam gorąco !



sobota, 18 października 2014

Sałatka na zimę z białej kapusty i pieczarek.

Posiekana kapusta, cebula i marchewka.



Składniki :
2 kg białej kapusty ( np. Amager, Kamienna Głowa )
1,25 kg marchewki
0,5 kg cebuli
0,5 kg kiszonych ogórków
50 dkg pieczarek
20 ziaren ziela angielskiego
40 ziaren pieprzu
6-7 listków laurowych
2 szklanki octu 10%
1 i 1/2 szklanki oleju 
sól
2 łyżki gorczycy białej
10 dkg cukru
woda
Sposób wykonania :
 Kapustę drobno poszatkować. Cebulę pokroić w cienkie plastry. Marchew obrać, opłukać, pokroić w cienkie paseczki lub talarki. Poszatkowaną kapustę , cebulę oraz marchewkę wsypać do dużego naczynia i dokładnie wszystko razem wymieszać. Następnie wsypać do garnka, zalać wodą i gotować do miękkości. Pieczarki umyć, pokroić w plasterki i ugotować w małym garnku, a następnie odcedzić. Ogórki kiszone pokroić w cienkie plastry. Gdy nasze warzywa są już miękkie dodajemy wszystkie przyprawy, doprawiamy do smaku solą , wsypujemy ugotowane pieczarki, posiekane ogórki, zalewamy octem, olejem i dokładnie wszystko razem mieszamy. Gorącą sałatką napełniamy słoiki, mocno zakręcamy i pasteryzujemy 15 minut. 
 Sałatka ta jest smaczna, polecam !

 Rada : Zamiast octu spirytusowego 10%, możemy dać ocet winny lub jabłkowy, wtedy nasza sałatka będzie miała łagodniejszy smak oraz będzie zdrowsza dla naszego żołądka.


                            

                           Życzę smacznego !



   

Jak gotować jajka, aby skorupka nie pękała.






 Aby jajka nie pękały podczas gotowania trzeba przed włożeniem ich do wody nakłuć szpilką w sam środek ich szerszych końców. Należy także pamiętać o posoleniu wody, oraz aby do gotowania wybierać starsze jajka, wtedy będą nam się ładnie łupać, skorupka nie będzie odchodzić z białkiem.  


                         
                        Pozdrawiam gorąco !





piątek, 17 października 2014

Jak napełnić solniczkę solą nie rozsypując ani grama soli.





 Na pewno nie raz podczas napełniania pustej solniczki solą dużo soli rozsypało nam się obok niej. Dzisiaj zdradzę Wam kilka sposobów jak zrobić, aby podczas napełniania solniczki nie rozsypać ani grama soli. 
 Sposób pierwszy i najpewniejszy to należy zaopatrzyć się w nieduży lejek, włożyć dzióbek lejka do szyjki solniczki nabrać dużą łyżką suchą sól i wsypać do lejka, a sól sama napełni naszą solniczkę. Gdyby sól zatkała nam dziubek lejka należy wówczas lekko potrząsnąć lejkiem lub uciąć np. piłką do metalu kawałek końcówki lejka, aby był szerszy. 
 Drugim sposobem jest zrobienie lejka z kawałka kwadratowego papieru. Zwijamy papier w tubkę, taką jaką zdobimy nasze ciasta, koniec tuby ucinamy nożyczkami, tak aby powstał dość duży otwór. Teraz węższą stronę tuby wkładamy do solniczki i łyżką wsypujemy sól do papierowej tubki. 
 Trzeci sposób jest taki : Należy położyć na suchym stole czystą kartkę papieru, wysypać na nią taką ilość soli jaką chcemy napełnić solniczkę , następnie zgiąć kartkę na pół, jeden koniec kartki wkładamy do szyjki solniczki, drugi podnosimy do góry stopniowo, tak aby sól powoli napełniała naszą solniczkę.
 W ten sam sposób możemy oczywiście napełniać nasze pojemniczki mielonym pieprzem, papryką czy także przyprawami. 
 Teraz na pewno szybko i bez rozsypywania napełnimy nasze przyprawniki !  :-)


                                                         

                                                     Pozdrawiam gorąco !



  

czwartek, 16 października 2014

Konfitura z owoców dzikiej róży.






Składniki :
2 kg dojrzałych owoców dzikiej róży
2 kg cukru
sok z 1 cytryny
woda
Sposób wykonania :
 Owoce dzikiej róży opłukać, oczyścić z szypułek, usunąć ze środka każdego owocu pestki oraz włoski. W rondlu zagotować 4 szklanki wody, wsypać owoce, obgotować 4-5 minut. Następnie odcedzić, a do pozostałej w garnku wody dodać połowę cukru i zagotować, następnie wsypać owoce i zagotować. Odstawić na 24 godziny. Po tym czasie wsypać resztę cukru, zagotować i na małym ogniu smażyć 10-15 minut, aż owoce będą szkliste. Pod koniec gotowania wlać sok z cytryny, wymieszać. Gotową konfiturę przełożyć do czystych słoików ( małych ) i pasteryzować 10 minut.
 Konfiturę można dodawać po łyżeczce do herbaty.

 Rada : Najlepsze są owoce lekko przemarznięte.

                            

                             Życzę smacznego !




 

niedziela, 12 października 2014

Pyszny i zdrowy sok z ciemnego winogrona.





Składniki :
3 kg dobrze dojrzałych owoców ciemnego winogrona
1,50 kg cukru
Sposób wykonania :
 Owoce winogrona odszypułkować, dokładnie opłukać i osuszyć. Czyste owoce lekko zmiażdżyć, aby szybciej puściły sok, wsypać do dużego słoja, zasypać cukrem, wymieszać, szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na 2-3 dni, aby owoce puściły sok. Następnie zawartość słoja przelać do dużej miski wyścielonej dużą gazą (50cmx50cm). Na miskę położyć pokrywkę , związać dość mocno wszystkie cztery rogi gazy ze sobą , tak aby pokrywka była w środku z owocami. Do dużego garnka nalać trochę wody, wsadzić do środka miskę z sokiem, garnek przykryć pokrywką z gazą i owocami, tak aby gaza nie dotykała miski. Garnek stawiamy na małym ogniu i parzymy tak, aż odcieknie cały sok z naszych borówek. Gdy już cały sok odcieknie do miski, wyjmujemy miskę z sokiem, rozlewamy do czystych słoiczków lub butelek, zakręcamy i pasteryzujemy 10-15 minut.
Zamiast przez gazę sok możemy odcedzić na dużym gęstym sitku lub cedzaku.    
Sok do picia rozcieńczamy przegotowaną wodą.
Cukru możemy dać trochę więcej lub mniej, według naszego gustu i potrzeb.
Możemy też dodawać do domowych kisieli, ciast, deserów.
Gorąco polecam ten przepis wszystkim, którzy mają w swoim ogródku lub działce posadzone ciemne winogrono i nie wiedzą co z nim zrobić. Sok z winogrona jest smaczny i bardzo zdrowy !

 Rada : Pamiętajmy o tym, że im dojrzalsze są owoce tym są słodsze, możemy wtedy zmniejszyć ilość cukru dodawanego do soku. 


                           

                             Życzę smacznego !




 

wtorek, 7 października 2014

Jak przechowywać pieczywo, aby dłużej zachowało świeżość.


Fot. © Markus Mainka - Fotolia.com


 Najlepiej jest przechowywać pieczywo w foliowym worku, szczelnie zamkniętym. Jeśli natomiast przechowujemy pieczywo w chlebaku, możemy do środka włożyć przekrojone na pół jabłko lub kilka plasterków surowego ziemniaka, pieczywo wtedy będzie dłużej świeże.


                                                            Gorąco pozdrawiam !



poniedziałek, 6 października 2014

Bardzo dobry przepis na ciasto parzone.





Składniki :
0,5 l wody
20 dkg margaryny
30 dkg mąki
0,5 l jajek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Sposób wykonania :
 Wodę wlać do garnka, dodać margarynę , zagotować. Mąkę przesiać przez sitko, wsypać do gotującej się wody i drewnianą łyżką cały czas mieszać, aż ciasto będzie odchodzić od łyżki. Zdjąć z ognia, przestudzić do około 40 C. Wlać 1/3 jajek, dokładnie wymieszać na jednolitą masę , aby nie było grudek. Następnie wlać resztę jajek, dodać przesiany proszek do pieczenia i jeszcze raz dokładnie ciasto  wymieszać na jednolitą masę. 
Gotowe ciasto nałożyć do worka z karbowaną końcówką i szprycować na posmarowane wcześniej blaszki tłuszczem. Piec w temperaturze 200 C około 30 minut. 
Z tego ciasta możemy robić eklery,ptysie, łabędzie czy też paluszki lub groszek ptysiowy. 

 Rady : Na eklery i ptysie ciasto parzone powinno być gęściejsze.  
Zamiast margaryny możemy dać smalec lub połowę margaryny i połowę smalcu.
Nie wlewaj od razu wszystkich jajek do ciasta, ponieważ zrobią się grudki !!


                           
                            Życzę Smacznego !




  

Jak i czym smarować blaszki na ciasto parzone.





 Aby ciasto parzone zawsze nam bez problemów odchodziło po upieczeniu od blaszki na której było pieczone, należy blaszki smarować gęstym tłuszczem np. smalec, planta, margaryna itp ( nie smarujmy blaszek olejem ponieważ wtedy bardzo często ciasto się przykleja ).
Konsystencja tłuszczu powinna być półpłynna,  taka jak kwaśna śmietana. Blaszki smarujemy za pomocą zwykłego pędzla do malowania, zanurzamy pędzel w tłuszczu i cienko smarujemy czystą blaszkę na której będziemy piec ciasto parzone ( eklery, ptysie paluszki czy groszek ptysiowy ). Gdy posmarujemy blaszkę gęstym tłuszczem ciasto się nam nie przyklei do niej , oraz będzie nam je wygodniej szprycować, nie będzie się ślizgać po blaszce. 
Gdy blaszkę posmarujemy zbyt rozgrzanym tłuszczem możemy ją włożyć na kilka minut w chłodne miejsce np. lodówka, zamrażarka itp. aby tłuszcz zastygł.
Są to sprawdzone sposoby, zawsze tak robię gdy piekę ciasto parzone. Choć muszę przyznać, że na początku się męczyłem, nie raz eklery czy ptysie po upieczeniu nie mogłem oderwać od blachy ( szpachelką zdrapywałem je z blachy ) i nie wiedziałem dlaczego tak jest, ale teraz to one same z niej się zsuwają , gdy tylko przechylę blaszkę.          


                         

                    Pozdrawiam gorąco !






niedziela, 5 października 2014

Jak smażyć potrawy bez tłuszczu.

Fot. © A_Bruno - Fotolia.com


 Jeśli nie lubisz tłustych potraw lub musisz je ograniczyć ze względów zdrowotnych a lubisz smażone potrawy np. mięso, jajka itp. możesz smażyć je bez kropli tłuszczu ! 
 Wsyp na gorącą patelnię gruboziarnistą sól, podgrzewaj ją na ogniu, a gdy sól zacznie "pryskać", wysyp ją z patelni i zacznij smażenie.  

                         
                        Pozdrawiam cieplutko !



Świeża sałatka z jajkiem do obiadu.

Fot. © Diana Taliun - Fotolia.com


Składniki :
3 świeże zielone sałaty
2 jajka ugotowane na twardo
3-4 łyżki śmietany 18 %
2 gałązki kopru
sól
pieprz mielony
Sposób wykonania :
 Sałatę dokładnie opłukać pod bieżącą wodą , posiekać na deseczce w cienkie paski, wsypać do miski, osolić i pozostawić na 15-20 minut, aby wyszła z niej goryczka. Następnie sałatę odcedzić, 
dodać do niej śmietanę , pokrojony koperek, starte na dużych oczkach jajko ( jajko można też drobno posiekać nożem ), doprawić do smaku pieprzem i solą. Możemy też dodać 3-4 posiekane rzodkiewki. Wszystko dokładnie razem wymieszać , podawać na małych talerzykach do ziemniaków i mięsa.
Smakuje wyśmienicie, zwłaszcza wiosną ze świeżo 
pokrojoną rzodkiewką !
 Jest to sprawdzony przepis, często ją robię do obiadu. Polecam ! 


                          

                       Smacznego ! ! !


     

Sałatka na zimę z czerwoną papryką.





Składniki :
3 kg białej kapusty
1 kg marchewki
50 dkg cebuli
50 dkg czerwonej papryki
1 szklanka oleju 
woda
2 łyżki cukru   ( na 1 l wody )
1 płaska łyżka soli    ( na 1 l wody )
7-8  listków  laurowych
ziele angielskie
pieprz czarny cały
pieprz czarny mielony
sól
Sposób wykonania :
 Kapustę poszatkować, marchew pokroić w cienkie plastry, cebulę obrać pokroić w plastry, paprykę opłukać pokroić w wąskie paseczki. Wszystkie warzywa ( oprócz papryki ) wsypać do dużego garnka, zalać wodą , ugotować do miękkości. Gdy warzywa są już prawie miękkie, wsypać pokrojoną paprykę , wlać olej, dodać przyprawy, doprawić do smaku pieprzem i solą i pogotować jeszcze kilka minut, aż papryka będzie miękka. Gorącą sałatkę przełożyć do czystych słoików, szczelnie zamknąć i pasteryzować 15 minut. 
 Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu przez 1 rok. 


                          Życzę Smacznego !
 

sobota, 4 października 2014

Kotleciki mielone z marchewką.



Mniam,mniam kotleciki !

Składniki :
60 dkg mięsa wieprzowego ( łopatka,szynka surowa )
2 średnie marchewki
1 całe jajko
1 średnia cebula
Propozycja podania.
1 mała czerstwa bułka
3 ząbki czosnku                                 
pieprz 
sól
1 płaska łyżeczka majeranku
1 łyżeczka przyprawy do mięsa
bułka tarta
olej do smażenia ( około 1/4 szklanki )
Sposób wykonania :
 Bułkę namoczyć w letniej wodzie, a następnie mocno wycisnąć. Marchewkę obrać, opłukać, zetrzeć na tarce tak jak ściera się ziemniaki na placki ziemniaczane lub zmielić w maszynce wraz z mięsem. Cebulę i czosnek obrać, cebulę pokroić na ćwiartki. Mięso pokroić na małe kawałki. Następnie zemleć je wraz z obraną cebulą , czosnkiem i wyciśniętą bułką w maszynce do mielenia o średnich oczkach. Do zmielonego mięsa dodać jajko, startą marchew, przyprawę do mięs, majeranek, doprawić do smaku solą i pieprzem i dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Uformować 5-6 kotlecików, obtoczyć w bułce tartej, smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. 
 Podawać gorące do ziemniaków, można polać sosem. 
 Kotleciki te mają lekko pomarańczowy kolor, są smaczne i zdrowe.
 Warto je zrobić od czasu do czasu dla swojej rodziny czy bliskich i pokazać im że potrafimy zrobić coś innego niż wszyscy, że jesteśmy pomysłowi oraz mistrzami w swojej kuchni. ;-)

 Jeśli wypróbujesz ten przepis napisz czy Ci smakowały.
                           

                          Życzę Smacznego ! !