niedziela, 16 listopada 2014

Zdrowotna i orzeźwiająca nalewka cytrynowa.


Fot. © Brent Hofacker - Fotolia.com


Składniki :
4 duże cytryny
0,5 l spirytusu
1, 1/2 szklanki cukru
2 szklanki wody
Sposób wykonania :
 Wodę wymieszać z cukrem i zagotować. Cytryny dokładnie umyć, sparzyć wrzątkiem, cieniutko obrać tak, aby skórka była z możliwie jak najmniejszą warstwą białego miąższu i dokładnie wyciskamy sok. Z soku usuwamy wszystkie pestki ! Skórkę wraz z sokiem dodajemy do wody z cukrem, mieszamy i studzimy. Po przestudzeniu zalewamy spirytusem. Wlewamy do czystego słoja,szczelnie zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie odcedzamy trunek przez gęste sitko lub gazę , wlewamy z powrotem do słoja, zamykamy i odstawiamy na kolejne 3 tygodnie. Następnie zlewamy do butelek i  szczelnie zamykamy. Nalewka jest gotowa do picia. 
 Jeżeli nalewka jest zbyt kwaśna możemy ją dosłodzić cukrem. 
 Jeśli jest zbyt mocna, możemy ją rozcieńczyć przegotowaną , ostudzoną wodą. 
 Jest ona doskonała podczas przeziębień i w okresie jesienno-zimowym w celu uodpornienia organizmu na infekcje. Można ją pić z kieliszka lub dodawać do lekko przestudzonej herbaty.
Dobra jest również w upalne dni jako napój orzeźwiający. Wtedy oczywiście trzeba ją pić mocno z chłodzoną. Można ją wymieszać np. w szklance zimnej wody, doskonale orzeźwia !


 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !
                            Na zdrowie !
    

1 komentarz: