niedziela, 20 lipca 2014

Wzmacniająca nalewka z soku brzozowego.


Składniki :
1 l soku brzozowego
1 l czystej wódki
Sposób wykonania :
 Obydwa składniki wlać do słoja, wymieszać dokładnie i zamknąć szczelnie. Odstawić na tydzień. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Stosować ją przy uporczywym, długo trwającym kaszlu, działa też wzmacniająco w stanach wyczerpania, np. po ciężkiej chorobie, czy operacji. Nalewkę przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

 Sok brzozowy możemy kupić np. na Allegro lub samemu upuścić z drzewa brzozy.
 

  Kilka informacji : Sok z brzozy ma działanie wzmacniające i uodparniające na wszelkie infekcje, szczególnie nasilające się na przedwiośniu. Sok można pozyskiwać samemu. Najlepszym czasem jest początek roku: koniec lutego, marzec i kwiecień. Szczególnie powinny się nim zainteresować osoby ze skłonnością do przeziębień, po przebytych przewlekłych chorobach, rekonwalescenci, a także seniorzy. Taki sok reguluje przemianę materii, wzmacnia, pobudza życiową energię.

 Sok z brzozy pomaga przede wszystkim wydalić z organizmu niebezpieczne dla naszego organizmu jony sodu i chloru. Znajdziemy je głównie w konserwantach i środkach chemicznych polepszających smak potraw.

  Ze względu na bogactwo mineralne i witaminowe soku z brzozy nie należy łączyć z niektórymi substancjami. Szczególnie w czasie kuracji należy zrezygnować lub chociaż ograniczyć ; kawy, czarnej herbaty, alkoholu.

 Najlepiej oczywiście pozyskiwać preparat samemu. Odpowiednim terminem jest wiosna. Drzewo powinno mieć co najmniej 10 lat. Gałęzie przeznaczone na sok powinny mieć grubość około 3-5 cm. Łatwo sprawdzimy czy brzoza nadaje się już na sok – nakłuwamy korę szpikulcem. Gdy pojawi się kropla to ewidentny znak, że to odpowiedni moment na ściągnięcie soku. Można ręczną wiertarką wykonać otwór na głębokość ok. 5 cm. Do niego wkładamy rurkę, a jej drugi koniec w pojemnik do gromadzenia soku. Preparat spływa powoli, ale po 2 dniach powinniśmy otrzymać około 3 litrów substancji. Miejsce po otworze zabijamy kołkiem, można także posmarować je pastą ogrodniczą do leczenia ran kory i pnia drzewa.


  Tutaj znajdziesz wiele innych przepisów na zdrowotne nalewki i likiery domowe


                                          
                            Na Zdrowie !!

6 komentarzy:

 1. Chciałabym się dowiedzieć ile można przechowywać taką nalewkę oraz jak ją dawkować? Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czysty sok z brzozy możemy przechowywać w lodówce do 4 dni, natomiast gdy dodamy do niego alkohol możemy go przechowywać w lodówce dłużej , ponieważ alkohol go zakonserwuje. Ja przechowują tą nalewkę przez kilka miesięcy. Jeśli chodzi o dawkowanie to możemy pić po 2-3 kieliszki dziennie przez kilka dni.

   Usuń
 2. Czy mogę nalewkę najpierw wymieszać z wodą? Sam alkohol jest dla mnie nie do przełknięcia :) Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta nalewka nie zawiera dużo alkoholu, ponieważ wódka jest wymieszana z sokiem brzozowym w stosunku 1:1, ale jeśli pani chce można wymieszać ją z wodą. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. a co sądzicie o mrożeniu soku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy tego nie robiłem, ale może nie jest to zły pomysł.

   Usuń