środa, 25 grudnia 2013

Masa makowa do makowca.

Masa makowa do makowca.

Składniki :
25 dkg maku
10 dkg skórki pomarańczowej kandyzowanej
10 dkg rodzynek
5 dkg orzechów włoskich
2 łyżki miodu ( może być sztuczny )
15 dkg cukru
olejek migdałowy
3-4  szt. całe jajka 


Sposób wykonania :
 Mak zalewamy zimną wodą stawiamy na niedużym ogniu i parzymy, aż będzie miękki. Następnie odcedzamy go na sitko lub gazę , zlewamy zimną wodą i odstawiamy, aby dokładnie odciekł. Odcedzony mak mielimy w maszynce przez drobne sitko dwa razy. Do zmielonego maku dodajemy bakalie, cukier, miód, olejek migdałowy oraz jajka. Mieszamy wszystko razem, aby się połączyły wszystkie składniki. Mak powinien być nie za gęsty, ani nie za rzadki, powinien być taki, aby nam się dobrze smarował na cieście. Zwijamy je i zawijamy w papier posmarowany tłuszczem. Pomiędzy papierem a ciastem zostawiamy kilka centymetrów luzu, aby ciasto gdy zacznie nam rosnąć miało gdzie wyrosnąć.

 Do naszego maku możemy oczywiście dodać inne bakalie wg. naszego gustu. 

 Przepis na ciasto drożdżowe znajdziesz tutaj : http://krzyskuchnia.blogspot.com/2013/11/przepis-na-ciasto-drozdzowe.html


 Rada : Aby nam nasze makowce nie pękały podczas pieczenia nasze ciasto drożdżowe nie może być ani za twarde, ani też za wolne ! A przede wszystkim makowce muszą nam dobrze wyrosnąć ( wygarować ) za mim włożymy je do piekarnika ! Gdy nam dobrze wyrosną na pewno nam nie popękają podczas pieczenia.
Aby nam nie odstawała skórka od maku, tuż przed włożeniem do piekarnika wyrośnięte makowce nakłuwamy  kilka razy małym szpiczastym nożykiem.


                                             
                                                                                                                                           Życzę Smacznego !


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz